Ako sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice?

S bolesťou krčnej chrbtice sa už iste stretol každý. Či už vás bolesť krku a hlavy trápi pravidelne alebo je to občasný problém, zhodneme sa, že nám dokáže poriadne skomplikovať život. Bolesť sa môže prejaviť v rôznych intenzitách, od miernych pocitov až po stav, kedy je pohyb prakticky nemožný. Aby sme dokázali túto bolesť poraziť, musíme jej porozumieť a odhaliť jej príčiny. Najčastejšie pramení z nesprávneho sedenia pri počítači a nesprávnej polohy v spánku, ktoré vedú k preťaženiu krčnej chrbtice.

Ak budete bolesti ignorovať, môžu vyústiť až k návšteve lekára či fyzioterapeuta. Liečbu zablokovanej krčnej chrbtice neodkladajte! Povieme vám ako začať a postupne vás prevedieme cestou k životu bez bolesti. Začnite s nami už dnes!

Prečo ma bolí krčná chrbtica?

Príčinou bolesti krku môže byť svalové stuhnutie alebo preťaženie, prípadne aj závažnejšie problémy ako stlačenie nervu či neurologické komplikácie spojené s platničkami. Ak sa bolesť dlhodobo opakuje, sprevádza ju bolesť hlavy alebo závraty, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc a podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu.

Aby sme porozumeli odkiaľ pramení bolesť, musíme poznať stavbu krčnej chrbtice. Tú tvorí celkovo z 33 – 34 stavcov, 23 mäkkých medzistavcových platničiek a okolitých väzov. Z toho je 7 krčných stavcov, ktoré plnia dve primárne funkcie. Opora pre hlavu a jej a ochrana miechy, ktorá prechádza celou chrbticou.

Mimoriadne funkcie majú prvé dva krčné stavce, atlas a čapovač, ktoré spolu s krčnými svalmi umožňujú pohyby krku a hlavy. Krčné svaly sú dôležité aj pri dýchaní.

Príčiny bolesti býva stuhnutie svalov a ich preťaženie ale aj stlačenie nervu platničkami.

Sedavý spôsob života a jeho  dopad na krčnú chrbticu:

Dnešný moderný životný štýl nás často privádza k dlhodobému sedeniu, či už pri práci s počítačom, sledovaní televízie alebo používaní mobilných zariadení. S tým súvisí aj nemilý fakt, že bolesti krčnej chrbtice čoraz viac postihujú mladších ľudí. V práci mnoho z nás väčšinu dňa presedí, prípadne prestojí. Často sa pri tom pozeráme jedným smerom alebo opakovane vykonávame monotónne činnosti. Tým je na krčnú chrbticu vyvíjaná enormná záťaž, čo môže spôsobiť postupné preťaženie svalov, zhoršenie držania tela a nakoniec aj bolesť. Nesprávne držanie tela je ďalším častým faktorom vedúcim k bolestiam krčnej chrbtice. Ľudia, ktorí nedbajú na správne držanie tela pri sedení, státí alebo pri každodenných činnostiach, často zaťažujú určité časti krčnej chrbtice nadmerným tlakom, čo môže spôsobiť bolesť a nepohodlie. Keď už nastúpi bolesť, je náročnejšie a nepríjemné držať telo vzpriamené v správnej polohe, a tak sa zlé držanie tela ešte zhoršuje a vedie k stupňovaniu bolesti. Ako tento začarovaný kruh rozbiť? 

Ešte horšia môže byť situácia, keď na nás počas pracovnej doby „fúka klimatizácia“ alebo sme v prievane. Ten môže spôsobiť tzv. prefúknutie, teda prechladnutie svalov.

Na bolesti krčnej chrbtice vplýva aj stres a kvalita spánku:

Na bolesti krčnej chrbtice vplýva aj stres a kvalita spánku: Napätie a stres sú neoddeliteľnou súčasťou dnešného hektického životného štýlu. Často si neuvedomujeme, že práve stres môže byť jedným z hlavných spúšťačov bolesti krčnej chrbtice. Taktiež sa častejšie vyskytujú problémy s nespavosťou a znižuje sa kvalita spánku. Práve to je čas, keď sa má naše telo regenerovať, a to vrátane preťaženej krčnej chrbtice. Preto je dôležité, aby sme spali na vhodne zvolenom matraci a vankúši, aby bola hlava a chrbtica v správnej polohe. Tým doprajeme unaveným svalom potrebnú regeneráciu. Keď vás trápi zablokovaná krčná chrbtica, je ideálna používať anatomický vankúš z pamäťovej peny. Pri ťažkostiach s chrbticou odporúčame matrace s antidekubitným prierezom alebo zónované matrace. 

Ak patríte k tým šťastnejším a bolesti krku vás netrápia, správne spánkové návyky sú dôležitou súčasťou prevencie. Prevencia je veľmi jednoduchá a ľahká – športovať, chodiť na vzduch, prechádzať sa a dopriať si kvalitný spánok, hovorí odborník v oblasti ortopédie MUDr. Peter Klein.

Ak vás trápia bolesti krku a nenašli ste v našom článku príčinu, odporúčame vám bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Bolesť môže prameniť aj z poškodenia medzistavcových platničiek (vysunutie platničiek) alebo hernie disku (vyskočená platnička). Nie je vylúčené ani poškodenie nervov v oblasti krku. Takto zablokovaná krčná chrbtica vyžaduje návštevu lekára. 

Ako bojovať s bolesťou? 5 Overených tipov!

Vyskúšali ste už čokoľvek a bolesť neustáva? Pozrime sa na to spoločne. Postupne si prejdeme rôzne možnosti, ktoré môžete vyskúšať doma pred návštevou lekára.

1.) Teplo a liečivá. 

Áno, niekedy pri silnej akútnej bolesti musíme siahnuť aj po farmakoterapii. Ako sme už spomínali, bolesť môže prameniť z prechladnutia svalov, vtedy je vhodné siahnuť po protizápalových liekoch, ktoré tlmia bolesť a zápalové procesy. Proces liečby je vhodné podporiť hrejivými zábalmi alebo suchým teplom z infra lampy. Môžete doplniť aj neurotropné vitamíny skupiny B a horčík.

2.) Rehabilitácia a aktívne cvičenie.

Dostupných je mnoho cvičení na uvoľnenie bolesti a posilnenie svalov krčnej chrbtice, aby sa bolesť nevrátila. Vhodným riešením je návšteva fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže identifikovať zdroj bolesti a poradí vhodné cviky. Pri liečbe bolesti chrbta nie je dôležité len cvičiť, ale cvičiť správne, preto sa nezdráhajte vyhľadať pomoc odborníka, ktorý vám ukáže ako na to. Ak sa predsa len rozhodnete začať cvičiť doma, napríklad podľa inštruktážnych videí, dbajte na správne dýchanie a cviky opakujte presne podľa odporúčania odborníkov. Zdravý pohyb je najlepšou prevenciou.

Veľmi populárnym spôsobom cvičenia je jóga. V rámci jógy nájdeme aj pozície, ktoré cieľavedome pomáhajú zmierňovať bolesti krčnej chrbtice. Pri cvičení sa sústreďte na pomalé, plynulé pohyby, sprevádzané hlbokým dýchaním, a rešpektujte svoje telo. Stačí sa len zapojiť do správneho kurzu jógy a môžete začať cestu k lepšiemu zdraviu a pohode.

Vyskúšať môžete aj pilates, cvičenie inšpirované jogou. Zdôrazňuje posilňovanie strednej časti tela, čím zlepšuje nielen vonkajšie svaly, ale aj vnútorné, ktoré často ignorujeme. Dôležitý je dôraz na povedomé vnímanie tela a správne dýchanie, pri ktorom sa vydychuje ústami pre efektívne zaťaženie svalov. Pilatesové cviky špeciálne určené pre krčnú chrbticu pomáhajú uvoľniť napätie a zároveň posilňujú krk.

3.) Zdravý spánok! 

Už sme spomenuli dôležitosť kvalitného odpočinku. Presvedčte sa, že váš matrac poskytuje chrbtici správnu oporu. Ako zistíte, že je čas na nový matrac? Približne po 7 rokoch používania. Hoci sa vám zdá matrac v poriadku, zvyčajne sa po 7 rokoch používania stáva nehygienickým. Usadzuje sa v ňom prach, nečistoty a zachytáva pot, ktorého každú noc vypotíte až 1,5 litra. Takýto matrac je živnou pôdou pre mikroorganizmy a plesne, ktoré môžu spôsobiť ochorenia a alergie. Vymeniť treba aj matrac s viditeľným poškodením, ale s deformáciami. A samozrejme, keď sa na ňom nespí dobre. ak sa v noci často prehadzujete, ráno sa budíte unavení a s bolesťami chrbta a krčnej chrbtice, je čas zaobstarať si nový matrac. Ak máte pocit, že by to chcelo zmenu, pozrite si našu ponuku ortopedických matracov alebo matracov so siedmimi orotopedickými zónami, pre lepšiu regeneráciu svalov. Ak potrebujete pomoc s výberom matraca môžete si stiahnuť náš praktický E-book alebo navštívte naše kamenné predjajne

Vyskúšať môžete anatomický vankúš, ktorý vypĺňa medzeru medzi ramenom a krkom, a tak prispieva k správnej polohe hlavy a zároveň podpiera krčnú chrbticu. Je dôležité zvoliť vhodne vysoký vankúš správneho tvaru. Viac o výbere vhodného vankúša sa dočítate tu!

4.) Doplňte živiny a minerály. 

Správna strava a doplnenie vitamínov môžu byť vašimi spojencami v boji proti obmedzujúcej bolesti krčnej chrbtice. Konzumácia potravín bohatých na vitamíny B, C a D a horčík môže pomôcť posilniť svaly, zlepšiť stav kostí a zmierniť zápal, čo vedie k úľave od bolesti. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny ako losos, citrusové ovocie, zelené listové zeleniny a mliečne výrobky a sledujte, ako sa vaše telo cíti lepšie každý deň. Investícia do zdravej stravy je investíciou do vášho pohodlia a pohybu

5.) Dbajte sa na správne držanie tela.

Vďaka cvičeniu posilníte svaly (nielen) krčnej chrbtice. Dávajte si pozor aby ste držali svoje telo v správnej vzpriamenej polohe. Pri chôdzi si udržujte vzpriamenú postavu s uvoľnenými ramenami a smerujte pohľad rovno pred seba. Dbajte na to, aby ste sa nepredkláňali, nepodsadili zadok a relaxovali. Pri pohybe rukami, švihajte od ramien, nie od lakťov. Sústreďte sa na ľahký krok, prechádzajte z päty na špičku namiesto došľapu na celú plochu chodidla. Dámy, ktoré nosíte kabelku, noste ju raz na jednom a raz na druhom ramene. Lepší je však ruksak, keďže váha je rozložená na oboch stranách rovnako. Skontrolujte, či je vaše pracovisko vhodne zariadené, aby vám umožnilo zdravé sedenie / státie, pri vykonávaní práce.

Ako správne sedieť pri počítači?

Pri správnej polohe stehno a lýtko zvierajú pravý uhol (90°) a to isté platí aj pre ramená a predlaktie. Tie „pohodlné polohy“ keď si prekrížite nohy prípadne si ich natiahnete či naopak zastrčíte pod stoličku vedú k nesprávnemu držaniu tela a preto sa im snažte vyhýbať. Nohy majte položené na podložke mierne od seba, nedotýkajte sa ani kolenami, ani členkami. V ideálnom prípade sú boky vyššie ako ramená. Tu nám pomôžu výškovo nastaviteľné stoličky.

Uvoľnite ramená, lopatky mierne tlačte nadol. A samozrejme poloha krčnej chrbtice musí byť zarovno s ostatnou časťou chrbtice. Monitor umiestnite do výšky očí. Vďaka tomu sa dívate priamo pred seba, bez toho aby ste bradu tlačili dopredu.

 Pri práci používajte ergonomickú stoličku s opierkou chrbta a nastaviteľnou výškou. Aj máme možnosť výškovo si prispôsobiť aj stôl, je to ešte lepšie. Pri sedení držíme chrbát vzpriamene. Snažíme sa mať pracovnú plochu upratanú a organizovanú.

Bonusový Tip: Ako spať pri bolesti krčnej chrbtice? 

Bolesti sa nezbavíte mávnutím čarovného prútika. Kým sa prejavia výsledky cvičenia či liekov, spánok môže byť poriadnou výzvou. Keď ste si istí, že máte správny vankúš aj matrac, nastáva otázka v akej polohe spať aby sme problémy ešte nezhoršili. Pri bolesti v oblasti krčnej chrbtice a ramien je najlepšie spať na boku, prípadne na chrbte. Poloha na boku nie je vhodná. Ak je spánok na bruchu vašou ideálnou polohou, pokúste sa zaspávať na chrbte aspoň kým odoznie akútna bolesť. Pre spáčov na bruchu odporúčame nízky, prípadne žiaden vankúš.

Prešli ste si na s nami dlhým procesom. Identifikovali sme zdroj bolesti, vyhľadali sme si cviky, ktoré nám pomôžu. A čo teraz? Zdravý životný štýl máme spoločne na dosah ruky. Ostáva už len vytrvať!

Začleňte do svojho denného rozvrhu prechádzky, cvičenie a doprajte si poriadny spánok na matraci, ktorý poskytne správnu oporu namáhanému pohybovému aparátu. Ak máte pocit, že váš matrac a vankúš ťažkosti s chrbticou iba zhoršujú, neváhajte využiť naše zľavy na matrace pre zdravší spánok a krajší zajtrajšok. Nezabudnite nás pozorne sledovať, v ďalšom článku si ukážeme, aké konkrétne cviky odporúča fyzioterapeut a pripravujeme aj video rozhovor. 

Investujte do zdravého spánku teraz! 

Využite zľavy na matrace až do výšky -25 %

MATRACE V AKCII

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz