Načo treba pamätať pri výbere matraca z pamäťovej peny?

 

Pamäťová pena? Visco-elastická pena? Lenivá pena? 

Nenechajte sa zmiasť, všetky názvy označujú rovnaký materiál, ktorý sa dokáže najlepšie prispôsobiť každému telu a vy si tak môžete užívať maximálny komfort za rozumnú cenu. Matrace z pamäťovej peny majú naozaj dlhú životnosť a pohybujú sa v cenovom priemere.

Pamäťová pena je v súčasnosti najobľúbenejším materiálom na výrobu matracov.

Z laboratória NASA do našich spální:

Pamäťová pena bola pôvodne vyvinutá vedcami z NASA pre astronautov. Tento materiál im mal pomôcť vyrovnať sa s meniacimi sa tlakmi, ktoré sú pre telo nezvyčajné. Neskôr našla lenivá pena uplatnenie vo výrobe matracov pre dlhodobo ležiacich pacientov a dnes ju už máte doma možno aj vy.

Tajomstvom matracov z pamäťovej peny je technológia, ktorá reaguje na tlak a teplo. Zjednodušene povedané, telesné teplo pamäťovú penu zmäkčuje. Tam, kde je zaťaženie vyššie, matrac z pamäťovej peny optimalizuje svoju tuhosť a rovnomerne rozloží telesnú váhu. Nikde tak nedochádza k nadmernému tlaku na vaše telo. Inovatívny materiál kopíruje vaše telo a doslova vás objíme. Protitlak vytváraný matracom je ideálny zabezpečuje oporu v tých správnych miestach.

Ako sa matrac vráti do pôvodného stavu? Keď vstanete z postele matrac začne prirodzene chladnúť a nadobudne pôvodný tvar. Nehrozia teda žiadne preležané miesta!

Okrem toho, že sa pamäťová pena dokonale prispôsobí vášmu telu má tzv. otvorenú bunkovú štruktúru, teda je priedušná a odparuje vlhkosť, ktorá môže vzniknúť nadmerným potením. Výsledkom je vysoký hygienický štandard matraca a odolnosť voči roztočom a baktériám, ktorým sa v tak čistom a vzdušnom prostredí nedarí.

V neposlednom rade je tu tretia výhoda pamäťovej peny = dlhá životnosť. a to aj v prípade, že na nich spia rôzni ľudia - napríklad v ubytovacích zariadeniach. nemusíte obávať preležania matraca alebo vzniku plesní, pretože pena je pružná, odolná a priedušná. Tieto charakteristicky robia pamäťovú penu ideálnou voľbou pre alergikov a astmatikov. Slúži dlhodobo bez straty svojich pozitívnych vlastností.

Vhodný práve pre vás! Pýtate sa ako je to možné?

Technológia pamäťovej peny poskytuje vhodnú oporu pre športovcov, seniorov, ľudí s nadváhou alebo so sedavým zamestnaním, jednoducho pre každého (okrem detí). Tento materiál sa dokáže prispôsobiť práve vášmu telu a vašim potrebám. Matrace z lenivej peny sú vhodné aj pre seniorov a ľudí so zníženou pohyblivosťou.  Rozloženie váhy prináša maximálne uvoľnenie svalstva, vďaka čomu sa preukázateľne predlžuje doba hlbokého spánku. Matrac z pamäťovej peny vás nebude nikde tlačiť. Nevytvára nežiaduci tlak na exponované miesta, akými sú predovšetkým chrbtica a bedrá. Práve tie môžu na nevhodnom matraci trpieť prílišným tlakom, ktorý sa prejavuje chronickou bolesťou a zníženou pohyblivosťou týchto partií.

Okrem toho matrace z pamäťovej peny podporujú dobrý krvný obeh. Nedochádza k vzniku preležanín a je zabezpečené prekrvenie všetkých partií. Nie je preto prekvapením, že z tohto materiálu sa vyrábajú aj špeciálne zdravotné a ortopedické matrace. Pamäťová pena navyše neprenáša pohyby, a tak vás nepokojný spánok vášho partnera či partnerky nebude budiť. Výsledkom je dokonalá regenerácia vášho tela i mysle.

Matrac z pamäťovej peny je vhodný pre každého, obzvlášť ich vhodné sú najmä pre:

  • Ľudí s ortopedickými problémami, najmä pre ľudí trpiacich bolesťami chrbta a bedier,

  • seniorov a ľudí so zníženou pohyblivosťou, ktorí na lôžku trávia veľa času s rizikom vzniku preležanín,

  • partnerov spiacich na jednom matraci, pretože pamäťová pena neprenáša pohyby,

  • alergikov a astmatikov, ktorí ocenia, že v týchto matracoch nevznikajú plesne a nemnožia sa v nich ani baktérie, roztoče a alergény. 
     

Načo sa pri výbere matraca z lenivej peny zamerať?

Matrace z lenivej peny sa skladajú z viacerých vrstiev (tzv. sendvičové matrace). Nie všetky vrstvy musia byť z pamäťovej peny. Výnimkou nie sú ani kombinácie lenivej peny a pružinového jadra. Výber vhodného matraca preto ovplyvňuje nielen výber vhodnej lenivej peny, no najmä výber doplňujúcich vrstiev, ktoré ovplyvňujú vlastnosti matraca.

Zamerajte sa aj na tuhosť pamäťového matraca. Lenivá pena je všeobecne mäkší materiál, preto by ste mali zvoliť o jeden stupeň tuhší matrac. Bežná stupnica rozlišuje tvrdosti T1-T4, pričom matrace s tvrdosťou T1 by mali používať výhradne dospelé osoby s váhou do 60 kg a T4 sú určené pre ľudí nad 100 kg. Pri niektorých matracoch sa uvádza špeciálny stupeň T5 pre zaťaženie nad 140 kg.

Dbajte aj na zónovanie, ktoré poskytuje optimálnu tuhosť pre každú časť vášho tela. Všeobecne platí - čím viac zón, tým ideálnejšie sú podmienky pre váš spánok.

POZOR! Tieto matrace nie sú vhodné pre deti, pretože ich chrbtica je stále vo vývoji a potrebuje oveľa pevnejšiu podporu, ktorá nebráni prirodzenému a zdravému rastu. Pamäťová pena je veľmi poddajný materiál, nevhodný pre chrbticu vo vývoji. Vhodné matrace pre deti nájdete tu.

Ortopedické vlastnosti:

Ak vás trápia bolesti chrbtice či kĺbov, odporúčame napríklad matrace z peny Viscogreen. Tieto prírodné peny na báze ricínového oleja sa dokonale prispôsobujú telu a rôznym polohám v dobe spánku. Tieto peny sú navyše šetrné k životnému prostrediu a majú antibakteriálne vlastnosti.

Relax a aromaterapia:

V našej ponuke nájdete aj matrace, ktoré kombinujú pamäťovú penu s penami obohatenými o výťažky z bylín. V matraci Lazy Ortholux Vám prinášame výhody pamäťovej peny v kombinácii s aromaterapeutickými účinkami levanduľového oleja. Novinkou roka 2022 je matrac Herbal Spinal, ktorý snúbi ortopedické vlastnosti lenivej peny a upokojujúce účinky harmančeka (kamilky).

Lenivú penu možno kombinovať aj s taštičkovým jadrom napr. v matraci Evolution


 

Matracom to nekončí:

Vybrali ste si ten ideálny matrac? Nezabúdajte na správny podklad. Matrac z lenivej peny je potrebné mať na pružnom lamelovom rošte. Úplne nevhodné sú pevné dosky a latkové rošty, ktoré pamäťovú penu ochudobňujú o jej vlastnosti a navyše zabraňujú cirkulácii vzduchu. Sú vhodné aj na polohovateľný rošt (aj nie sú v kombinácii s pružinovým/taštičkovým jadrom)

Ak ste po matraci z lenivej peny siahli kvôli ortopedickým vlastnostiam, pamätajte aj tiež na výber vhodného anatomického vankúša, ktorý zaistí oporu krčnej chrbtici.


 

 

PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?


Najrýchlejšie dodanie

Najrýchlejšie dodanie
48h + ZDARMA

Platba kartou

Platba Kartou

Certifikované produkty

Certifikované produkty

Matrace skladom

Matrace Skladom

Darček zdarma

Darček ZDARMA

Výroba na mieru do 10 dní

Výroba na mieru do 10 dní

bezpecnynakup.sk