Prečo do novoročných predsavzatí zahrnúť kvalitnejší spánok?

Prečo do novoročných predsavzatí zahrnúť kvalitnejší spánok?

Opäť tu máme Nový rok a mnohí z nás si znovu zaumienili spísať si zoznam novoročných predsavzatí. Nájsť si viac času na seba, schudnúť, zdravšie sa stravovať... ale čo spánok? Kvalita spánku je v súčasnej modernej a uponáhľanej dobe často opomínaná. Máme predsa toľko povinností a záľub a deň je prikrátky. Priznajte sa koľko krát ste tú podstatnú a aj dosť obľúbenú činnosť odbili so slovami: Spánok počká či dospím to neskôr? Naše telo žiaľ takto nefunguje a nedostatok kvalitného spánku môže mať vážne následky. Práve preto by na zozname novoročných predsavzatí nemala chýbať položka LEPŠIE SPAŤ! Ale dôvodov je oveľa viac. 

Spánkom k štíhle postave! 

Áno znie to neuveriteľne, veď predsa keď spím nechudnem. Nezabúdajme ale na fakt, že nedostatok spánku sa považuje za jeden z najsilnejších rizikových faktorov rozvoja obezity! Pod paplónmi síce nechudneme, ale doprajeme svojmu telo potrebné predpoklady na to, aby bolo chudnutie jednoduchšie. Predovšetkým vďaka faktu, že spánok výrazne ovplyvňuje hladiny veľmi dôležitých hormónov. Konkrétne sa jedná o leptín, ghrelín. 

Hormón leptín nám hovorí, či je  náš žalúdok plný alebo prázdny. Počas spánku hladina leptínu stúpa vďaka čomu máme pocit sýtosti a vydržíme spať bez toho, aby nás prebudil pocit hladu. Ak teda dlho ponocujeme, hladina tohto hormónu je nízka, a preto počas dňa skonzumujeme viac jedla. Pri nedostatku spánku stúpa hladiny ghrelínu a to má za následok zvýšenú chuť na sladké a či kalorické jedlá. Už teda viete, prečo pri ponocovaní často vykonávame nájazdy na chladničku! 

Druhým veľmi podstatným a jednoducho vysvetliteľným dôvodom, prečo nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje proces chudnutia, je únava. Nevyspatí a unavení nemáme dostaok energie na cvičenie a pohyb, potrebný k zníženiu hmotnosti. Tak šup do postieľky, potom do posilky a čísla na váhe pôjdu dolu! 

Vyspime sa do krásy! 

Na spomalenie starnutia pleti má vplyv dostatok kvalitného spánku. Preukazujú to mnohé štúdie! Ako je to možné? Hlavným dôvodom je fakt, že regenerácia kožných buniek je v noci až dvojnásobná, teda najrýchlejšia za celý deň. K najintenzívnejšiemu procesu pritom dochádza medzi 23:00 až 4:00 hod. Počas dňa telo vykonáva celý rad vysiľujúcich činností. Chráni nás napríklad pred nástrahami vonkajšieho prostredia, teda pred slnkom, mrazom alebo klimatizáciou. Akonáhle zaspíme, začne sa telo regenerovať.

"Oprava pleti" začína už večer. 

  • Zhruba od 20:00 do 23:00 sa telo upokojuje, čo je čas na hydratáciu a stimuláciu.
  • Od 23:00 do 3:00 je pleti dodávaná výživa a dochádza k jej regenerácii.
  • Čas od 3:00 do 5:00 je vyhradený pre odpočinok.

Počas spánku sa telo viac zahrieva, krv v ňom rýchlejšie cirkuluje a spotrebúva viac živín a kyslíka, ktorý potrebuje k tvorbe nových kožných buniek. Hebký a mladistvý vzhľad je výsledkom hormónu melatonínu, ktorý sa uvoľňuje práve počas spánku.

Fyzická aj psychická pohoda!

Iste viete, že nevyspatí človek nie je práve v najlepšej pohode. Nie nadarmo sa často na takých ľudí obraciame s otázkou, či vstávali z postele ľavou nohou. Niekedy im stačí dopriať chvíľku odpočinku, no inokedy, pri dlhodobo nekvalitnom alebo krátkom spánku, sa môžu prejaviť závažné psychické ochorenia. Podstatné je aj naše fyzické zdravie. Málo spánku môže mať za následok pokles imunity či kardiovaskulárne ťažkosti. Ak teda do nového roka nechcete vykročiť v ústrety ochoreniam ako  depresia či dokonca schizofrénia, zapíšte si na zoznam novoročných predsavzatí aj: "Zdravo spať!" 

 

 

 

 

 

PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?


Najrýchlejšie dodanie

Najrýchlejšie dodanie
48h + ZDARMA

Platba kartou

Platba Kartou

Certifikované produkty

Certifikované produkty

Matrace skladom

Matrace Skladom

Darček zdarma

Darček ZDARMA

Výroba na mieru do 10 dní

Výroba na mieru do 10 dní

bezpecnynakup.sk