Zdravý spánok seniorov

Prečo majú seniori problémy so spánkom? 

Príčiny poruchu spánku seniorov sú rôzne. Môže ísť o sprievodné príznakov ochorení, ktoré sa prejavujú u starších ľudí ale všeobecne je nižšia potreba spánku v pokročilom veku prirodzená. Súvisí s nižšou spotrebou energie počas dňa a teda organizmus nepotrebuje toľko času na regeneráciu. 

Medzi časté príčiny opakovaného sa prebúdzania patria poruchy trávenia a močovej sústavy, a teda častejšia potreba močenia. Slabšia srdcová činnosť môže vyústiť do dýchavičnosti, ktorá taktiež vedie k prebúdzaniu. V neposlednom rade sú tu bolesti kĺbov alebo artritída, ktoré seniorom bránia zaspať alebo sa v ich dôsledku často prebúdzajú. 

S pribúdajúcim vekom sa môžu prejaviť aj závažné ochorenia ako napr. demencia či Alzheimerová choroba. Medzi symptómy týchto ochorení patrí aj večerné podráždenie, ktoré bráni pokojnému spánku. Okrem toho nespavosť či časté prebúdzanie môžu byť spôsobené užívaním liekov. Preto je potrebné dôkladne si preštudovať príbalové letáky liekov, ktoré užívate a v prípade vážnejších problémov so spánkom kontaktujte svojho lekára a pozhovárajte sa o vedľajších účinkoch liekov, ktoré užívate. 

S pribúdajúcim vekom by sme mali dôraz na zdravý spánok zvyšovať!

Prečo je dôležité, aby sme v pokročilom veku dbali na zdravý spánok? Z rovnakých dôvodov, z akých na kvalitný spánok dbáme už v mladosti. Počas noci keď spíme sa naše telo regeneruje. Ide o fyzický oddych ale aj o regeneráciu namáhanej mysle. Vo vyššom veku síce často vykazujeme nižšiu fyzickú aktivitu ako v mladosti, na druhej strane myseľ seniorov môže byť viac namáhaná a často trápená už spomínanými ochoreniami. Hoci je potreba kratšieho spánku u starších ľudí prirodzená, kvalita spánku by mala ostať rovnaká a mala by patriť medzi naše priority. 

Keďže október je mesiac úcty k starším, rozhodli sme sa venovať tento mesiac práve seniorom a zvýšeniu povedomia a dôležitosti kvalitného spánku aj v pokročilom veku. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko rád, ako predísť nespavosti seniorov.

Ako predísť nespavosti seniorov?

Nespavosť seniorov má mnoho príčin, našťastie jej ale vieme predísť!

Dôležité je určiť príčinu týchto problémy. Ak starší človek počas dňa často drieme, v noci nepotrebuje veľa hodín spánku, čo sa prejaví nespavosťou a nočným prebúdzaním. V takomto prípade pomôže, ak senior zvýši svoju dennú aktivitu– napr. prostredníctvom dodatočných záujmových činností.

Správne večerné návyky

Seniori by pred spaním nemali piť veľa tekutín a konzumovať ťažko stráviteľné potraviny, pretože sa im bude ťažšie zaspávať. Spálňa by mala byť vyvetraná a dbajme aj na teplotu vhodnú pre spánok. Je síce pravdou, že v chladnejšom prostredí sa nám zaspáva ľahšie, v prípade spánku seniorov, ktorí bývajú často citlivý na chlad môže byť v miestnosti o niečo teplejšie.

Matrac a vankúš pre seniora

Veľmi veľký vplyv na kvalitu spánku seniora má matrac. Tenšia pokožka a neraz aj tenšia vrstva tukového tkaniva spôsobujú, že starší človek oveľa výraznejšie pociťuje akýkoľvek tlak na telo.Preto by matrace pre seniorov mali byť dostatočne mäkké.  Seniori majú na dôvažok problémy s termoreguláciou, takže pri zaspávaní pociťujú chlad, zatiaľ čo v noci sa prehrievajú. Vhodným riešením sú preto matrace podporujúce termoreguláciu – napr. Thermo Silver.

Okrem toho, v starobe je pokožka jemnejšia a ľahšie podlieha podráždeniu, takže v tomto období života môžu vznikať alergie. Veľmi vhodný je preto protialergický matrac s prírodnými zložkami (napr.: Viscogreen Lux alebo Spa)

Nemalý význam má aj správny – rehabilitačný a ortopedický – vankúš. Tým, že hlavu udržiava v správnej polohe, prispieva k uvoľneniu svalového napätia a k dobrému prúdeniu krvi. V prípade kŕčov v lýtkach možno použiť vankúš pod chodidlá, alebo matrac s roštom s pohyblivými časťami, ktorý umožní nohy mierne nadvihnúť.

Správny anatomický vankúš môže byť práve vhodným darčekom pre vašich blízkych či už majú sviatok alebo nie. Potešte svojich blízkych a darujte zdravý spánok. 

 

Ak tieto opatrenia kvalitu spánku nezlepšia, treba navštíviť ambulanciu pre poruchy spánku. Odborník zváži individuálnu situáciu seniora a navrhne najvhodnejšiu terapiu.

ZDROJ: https://www.vyspimesa.sk/article/sk/co-robit-v-starobe-ked-kvalita-spanku-klesa

Prečítajte si ďalšie články súvisiace so spánkom

PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?


Najrýchlejšie dodanie

Najrýchlejšie dodanie
48h + ZDARMA

Platba kartou

Platba Kartou

Certifikované produkty

Certifikované produkty

Matrace skladom

Matrace Skladom

Darček zdarma

Darček ZDARMA

Výroba na mieru do 10 dní

Výroba na mieru do 10 dní

bezpecnynakup.sk