Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) | matracentrum.sk

Spacie batoľaČo je to SIDS a kedy je diagnostikovaný?

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat, označovaný skratkou SIDS (z angl. Sudden Infant Death Syndrom) je tragická situácia, ked dojča náhle a neočakávane umrie v spánku. Toto úmrtie zostáva záhadou a nie je možné ho predvídať. Diagnóza SIDS môže byť stanovená až post mortem, teda po úmrtí, po vylúčení všetkých ostatných príčin úmrtia.

V tomto článku sa podrobne pozrieme na prejavy SIDS ale zameriame sa aj na prevenciu a prvú pomoc. Ponúkame išntruktážne viedo. 

Aké sú príznaky?

Bohužiaľ, nie sú žiadne konkrétne príznaky pre SIDS. Postihnuté dojčatá vyzerajú zdravo, neprejavujú žiadne alarmujúce príznaky, neplačú, nekričia. Niekedy sa môže vyskytnúť mierny prejav vírusovej infekcie horných dýchacích ciest alebo problémy s trávením, ale vo väčšine prípadov sa dieťa zdá úplne zdravé a spokojné

Prečo dochádza k SIDS a v akom veku? logo nadácie križovatka - nadácie zameranej na prevenciu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat

Pokiaľ ide o príčiny SIDS, stále nie sú úplne objasnené. Novorodenci vyzerajú zdravo a vonkajšie faktory si nedokážeme spájať so smrťou. Nie je spôsobené dusením, dávením, poruchou imunity alebo iným zjavným ochorením.

SIDS je jednou z hlavných príčin úmrtia detí pod jeden rok vo vyspelých krajinách. Našťastie výskyt SIDS na Slovensku postupne klesá na menej ako 0,2 % vďaka osvetovej práci nadácií a organizácií, ktoré informujú rodičov o tomto syndróme. Jednou z nich je Nadácia križovatka a ich projekt Mamička, dýcham.

Najčastejšie SIDS postihuje deti vo veku od 2 do 4 mesiacov. Väčšina úmrtí postihne deti do 6 mesiacov života. Zvýšené úmrtia boli zaznamenané v chladnejšom období. K SIDS dochádza prevažne v noci od polnoci do 6 hodiny ráno a takmer vždy v spánku. K úmrtiu však môže dôjsť aj počas dňa, rádovo do niekoľkých hodín od uloženia na spánok.

Výskyt u dievčat zriedkavejší ako u chlapcov.

SIDS a prvá pomoc?

Viete ako podať prvú pomoc? A viete aj, ako podať prvú pomocť dieťaťom? Telo detí a zvlášť novorodencov sa od toho dospelého značne líši a preto aj sú rodzielne úkony podania prvej pomoci. Ak zistíte, že dieťa nedýcha, okamžite privolajte pomoc na tel. čísle 112 alebo 155. Následne postupujte podľa inštrukcií záchranárov. 

Pozrite si toto ištruktážne viedo ako podať prvú pomoc kojencom aj väčší deťom.

Ďakujeme Hamé za možnosť zdieľania ich inštruktážneho videa.

Existujú rizikové skupiny?

Je pravdou že príčina SIDS ostáva nevysvetlená, no podľa lekárov existujú riziká, ktoré môžu so syndrómom súvisieť.

1.) Nedostatočne vyvinutá nervová sústava počas vnútromaternicového vývinu.

Neúplne dozretie NS detí môže spôsobiť ochorenie matky, fajčenie, výskyt SIDS v rodine, predčasný pôrod, nedostatočná výživa či genetické faktory. Jedným z príznakov môže byť, že dieťa zaostáva v raste.

2.) Kritický vek: prvý rok života dieťaťa.

V tomto čase dochádza k adaptácii nervového systému. Dozrievajú rôzne kontrolné mechanizmy, medzi ktoré patrí aj kontrola dýchania.

3.) Vonkajšie záťažové faktory.

Výskyt SIDS môžu ovplyvniť aj faktory, ktoré nesúvisia priamo s nervovou sústavou a dýchaním detí. Sú to napríklad pasívne fajčenie, umelá výživa ale aj príliš mäkký matrac. Ďalej to môže byť poloha dieťatka v spánku na brušku, prehrievanie počas spánku a dokonca riziko zvyšuje aj spánok v jednej posteli s rodičmi.

spiace bábätko v poloho na brušku


Najviac rizikovou skupinou sú predčasne narodené deti, ale aj bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou či trpiace oslabením dýchacích ciest. K zástave dýchania však môže dôjsť bez akejkoľvek zjavnej príčiny, a to ako v noci, tak aj cez deň.

Zníženie rizika SIDS a preventívne opatrenia.

Hlavné odporúčanie rodičom znie: dodržiavajte zásady bezpečného spánku!


Postieľka: Miesto, kam ukladáme deti spať by malo byť 100 % bezpečné a na to musí spĺňať isté parametre. Dostatočne tuhý matrac, ktorý presne zapadne do rámu postieľky. Dostatočná pevnosť matraca je dôležitá nie len pre správne dýchanie ale aj zdravý rast pohybovej sústavy. Mäkké matrace a matrace s pamäťovou penou sú pre deti absolútne nevhodné!

Nie ste si istí, či je postieľka Vášho bábätka bezpečná? Obráťte sa na našu zákaznícku linku! Poradíme Vám!

Deťom počas spánku neprikrývame hlavu, či už v postieľke alebo v kočíku. Táto ochrana pred slnkom alebo hlukom môže viesť k SIDS alebo k uduseniu. Vyvarujeme sa aj hračkám a predmetom, ktoré môžu viesť k uduseniu.

Dieťa by malo spať v postieľke. Zdieľanie postele s bábätkom môže mať svoje výhody, no podľa výskumov je riziko SIDS oveľa vyššie.


Spánok na chrbte: U detí, ktoré sa počas spánku prevalia na bok alebo na bruško je riziko náhleho úmrtia 18krát vyššie.


Dojčenie a cumlík: Dojčenie materským mliekom podporuje správne fungovanie imunitného systému dieťaťa voči chorobám a infekciám Keď už dieťa pekne saje pri dojčení, cumlík na spanie ho môže chrániť pred náhlym zastavením dychu.


Prostredie: Dôležité je aj prostredie v ktorom novorodenci spia a vyrastajú. Pasívne fajčenie a fajčenie počas tehotenstva môže riziko náhleho úmrtia zvýšiť. Nezabúdajme na teplotu počas spánku. Tú udržujeme okolo okolo 20 °C a dieťa príliš neobliekame, pretože deti by sa nikdy nemali prehriať.

Technológie: Monitor dychu dnes patrí k bežnej výbave rodičov. Tak ako už z názvu vyplýva, toto zariadenie monitoruje dych bábätka a pri jeho náhlom zastavení včas upozorní rodičov aby zasiahli a poskytli prvú pomoc.

Existujú doskové monitory do postieľok alebo plienkové monitory, ktoré je možné použiť kdekoľvek.

Používanie monitoru dychu počas prvého roka života dieťaťa zachránilo už mnoho životov. Monitor je možné si zakúpiť alebo prenajať, napríklad aj od spomínanej Nadácie Križovatka


Pokrok vo vede a výskume?

Vedcom a lekárom sa stále nedarí objasniť príčiny SIDS, ale v posledných rokoch výskum pomohol poodhaliť nové skutočnosti súvisiace s náhlym úmrtím a možno v dohľadnej budúcnosti, budeme môcť tejto udalosti predchádzať.

Vedúcou výskumného tímu je Carmel Harringtonová z univerzity v Sydney. Matka, ktorá kvôli SIDS prišla o syna, Damiena. Odvtedy venovala svoj život hľadaniu odpovedí. Po takmer 30 rokoch intenzívneho výskumu sa jej podarilo priniesť nové svetlo do tajomstva spojeného s náhlym úmrtím novorodencov.

Štúdia potvrdila to, čo sa už dlho predpokladalo – že obete SIDS sa nedokázali prebudiť – ale zašla ešte o krok ďalej a uviedla dôvod. Počas 4 rokov zbierali a analyzovali viac ako 700 vzoriek krvi v rámci programu skríningu novorodencov. Krv bola analyzovaná po úmrtiach na SIDS a iné príčiny a každá z nich bola porovnaná s 10 dojčatami, ktoré prežili. Vďaka tomu sme dnes o krok bližšie k prevencii tohto syndrómu.

Deti postihnuté SIDS mali po narodení výrazne nižšie hladiny enzýmu butyrylcholínesterázy, ktorý reguluje funkcie v mozgu. Tento enzým zabezpečuje, že novorodenci dokážu dať hlasne najavo, pokiaľ sa im niečo nepáči alebo sa cítia ohrozené. Pri zníženej hladine enzýmu táto reakcia neprebieha dostatočne silno a dieťa sa neprebudí.

Harringtonová zdôrazňuje význam tejto štúdie: "Je to prvá štúdia, ktorá identifikuje biochemický marker u dojčiat so SIDS pred ich smrťou, čím otvára cestu pre identifikáciu novorodencov s budúcim rizikom SIDS a ponúka špecifickú cestu pre ďalší výskum intervencií pred smrťou."

Meranie hladín spomínaného enzýmu by sa budúcnosti mohlo súčasťou rutinných zdravotných skríningov novorodencov. Tak by lekári vedeli ľahšie určiť, ktoré bábätká sú vo väčšom ohrození.

Zároveň vedci hľadajú možnosti, ako produkciu tohto enzýmu posilniť. Zatiaľ rodičom neostáva nič iné, iba svoje deti pozorne sledovať a dbať na vyššie uvedené príklady prevencie. 
Výskum pokračuje, aby sme lepšie porozumeli tejto tragédii a mohli zabezpečiť zdravý spánok pre všetky dojčatá. 

Harringtonová zakončuje: "Je to iba začiatok, stále máme veľa práce pred sebou. Musíme lepšie porozumieť tomu komplexnému systému, aby sme mohli efektívne predchádzať tejto tragédii."

Čo môžeme urobiť?

Je dôležité si uvedomiť, že SIDS je komplexný problém a zatiaľ neexistuje žiadna istá prevencia. Rodičia by mali byť informovaní o rizikových faktoroch a dodržiavať odporúčania pre bezpečný spánok. Preto neváhajte tento článok zdieľať so svojimi priateľmi a ak môžete, podporte organizácie ako Nadácia križovatka. Zapojiť sa dá aj inak ako finančne! Môžete sa stať dobrovoľníkom a pomáhať pri rôznych nadačných akciách alebo pri rôznych nadačných činnostiach. Môžete zachrániť život nejedného dojčaťa.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz