Hory vankúšov? Stačí predsa len jeden! / Ako vybrať správny vankúš?

HORY VANKÚŠOV? STAČÍ PREDSA LEN JEDEN!

Aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorým sa doma v posteli vankúše kopia a kopia a hromadia až máte pocit, že sa vám v spálni vyrástli nové veľhory? Prečítajte si ako si vybrať ten správny vankúš pre váš zdravý spánok a kopu nevyhovujúcich vankúšov môžete nahradiť trebárs peknými dekoračnými, ktoré ale na spánok odložte. Nepotrebujete desiatky vankúšov aby ste sa cítili pohodlne. Stačí jeden vankúš, ktorý správne vyhovie vašim potrebám a poskytne potrebnú oporu vašej krčnej chrbtici. 

PREČO JE VÝBER VANKÚŠA DÔLEŽITÝ?

Vankúš zabezpečuje oporu krčnej chrbtice a je neodmysliteľnou ingredienciou v recepte na dobrý spánok. Ak máte dokonalý matrac ale nesprávny vankúš, môžete sa zobúdzať s bolesťami hlavy a krčnej chrbtice. Nesprávna poloha krčnej chrbtice počas spánku ale môže vyústiť do vážnejších zdravotných problémov, migrén, nespavosti až depresií.  Takže s nami budete určite súhlasiť, že venovať pár chvíľ výberu toho správneho vankúša stojí za to! Aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorým sa doma v posteli vankúše kopia a kopia a hromadia až máte pocit, že sa vám v spálni vyvrásnili nové veľhory? Prečítajte si ako si vybrať ten správny vankúš pre váš zdravý spánok a kopu nevyhovujúcich vankúšov môžete nahradiť trebárs peknými dekoračnými, ktoré ale na spánok odložte. Nepotrebujete desiatky vankúšov aby ste sa cítili pohodlne. Stačí jeden vankúš, ktorý správne vyhovie vašim potrebám a poskytne potrebnú oporu vašej krčnej chrbtici. 

KEDY JE ČAS VYMENIŤ VANKÚŠ?

Odborníci odporúčajú výmenu vankúša približne každé 3 roky. Vankúš ktorý potrebuje výmenu poznať už na prvý pohľad. Je zvyčajne vyblednutý, prípadne so škvrnami, ktoré sa už nedajú vyčistiť. Ak vás poslednú dobu trápi začervenaný nos a nádcha, je možné, že sa vo vašom vankúši ukrývajú roztoče, na ktoré máte alergiu.

AKO VYBRAŤ VANKÚŠ?  

Na začiatok je dôležité povedať, že vankúš má byť pri spaní nad ramenami. Úlohou vankúša je totižto vyplniť priestor medzi ramenami a hlavou. Nezabudnite na to ani pri skúšaní vankúšov na predajni! Ďalším dôležitým pravidlom je vybrať si na skúšanie podobne tvrdý matrac ako je ten váš doma. Na mäkkom matraci sa vankúš správa inak ako na tvrdom. Tiež viete, že ramená sa do mäkších matracov zabárajú hlbšie a pri výbere vankúša na nesprávnom matraci sa môže ľahko stať, že vyberieme nesprávny vankúš!

Tak, vyjasnili sme ako správne skúšať, teraz si povedzme ako by mal ten správny vankúš podopierať chrbticu. 

VÝBER VANKÚŠA A POLOHA V KTOREJ SPÍME.

Ak spíme na boku, vankúš musí držať krčnú chrbticu v rovine, hlava nesmie byť ani príliš vysoko, ani nízko. Odporúčame vyšší, anatomicky tvarovaný vankúš, ktorý je dostatočne pevný na to, aby udržal vašu hlavu i chrbticu v správnej polohe.

Podobné je to aj pri spánku na chrbte - hlava by mala byť rovno - žiaden predklon ani záklon, vhodný je teda vyšší, stredne mäkký vankúš anatomickým tvarovaním.

Nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí spia na bruchu. Ak k nim patríte vankúš by mal byť čo najnižší a dostatočne mäkký. Vyberte vankúš, ktorý sa prispôsobí vašej váhe a svojou výškou nezaťaží vašu chrbticu.

A čo ak sa v noci polohy striedate? Odporúčame Vám stredne mäkký a stredne vysoký vankúš s pevnou a pružnou náplňou. Tento typ vankúša sa prispôsobí Vaším polohám.

ČO JE VO VNÚTRI?

Hovorí sa, že pravá krása je ukrytá vo vnútri a platí to nielen pri ľuďoch. Na výplni vankúša skutočne záleží. Ako výplň vankúšov sa používa perie, umelé vlákno alebo rôzne peny.

Veľmi obľúbené perové vankúše a sú nesmrteľnou klasikou. Takéto vankúše sú mäkké a zároveň dostatočne pevné, žiaľ perie je veľmi obľúbené aj roztočmi a perové vankúše spôsobujú alergikom nemalé problémy.

Vhodnejšie sú vankúše s výplňou z umelých vlákien (polyesterové alebo polyuretánové vlákna). Umelé vlákno neposkytuje vhodné prostredie pre roztoče, nevyleží sa (vankúše nie je nutné natriasať) a je možné ho jednoducho oprať.

V anatomicky tvarovaných vankúšoch nachádzame peny. Azda najdôležitejšie používaná je pamäťová (lenivá) pena, ktorá sa svojou tuhosťou a tvarom prispôsobí na základe absorbovaného tepla.

Za zmienku tiež stoji chladivá a svieža pena polargel, ktorá je úplne netoxická, elastická, komfortná a vysoko priedušná. Tento jedinečný materiál prirodzene chráni pred hubami a zápachom a eliminuje hrejivosť pamäťovej peny.

Poznáme aj peny impregnované výťažkami z liečivých rastlín ako napríklad Herbal-foam, ktorá obsahuje výťažky Slezu lesného. Ten napomáha uvoľnenému dýchaniu a posilňuje relaxačné účinky spánku.

 

Správny vankúš pomôže aj pri problémoch s chrápaním!

Okrem iných riešení, pri problémoch s chrápaním vám môže pomôcť aj výmena vankúša. Príčinou chrápanie je zablokované prúdenie vzduchu počas spánku. Preto je dôležitá správna opora krčnej chrbtice. To dokáže vankúš, ktorý udrží hlavu vo vodorovnej polohe. Ale pozor, vankúš nesmie byť príliš vysoký. Toto je častá chyba pri výbere vankúšov, avšak privysoký vankúš dvíha hlavu a tejto polohe sa priveľmi napínajú krčné svaly.

Na nový vankúš si musíte zvyknúť.

Objavili sa po zmene vankúša nové bolesti alebo sa vaše bolesti krku ešte zintenzívnili? 

 

Je možné, že ste si vybrali nesprávny vankúš. Ak ste ale postupovali správne, tieto bolesti môžu naznačovať zmenu k lepšiemu. Správny vankúš núti svaly do inej polohy, na ktorú boli zvyknuté, a to môže vyústiť do krátkodobých bolestí, ktoré do týždňa odznejú.

PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?


Najrýchlejšie dodanie

Najrýchlejšie dodanie
48h + ZDARMA

Platba kartou

Platba Kartou

Certifikované produkty

Certifikované produkty

Matrace skladom

Matrace Skladom

Darček zdarma

Darček ZDARMA

Výroba na mieru do 10 dní

Výroba na mieru do 10 dní

bezpecnynakup.sk