Zbavte sa bolesti krčnej chrbtice.

Bolesť krčnej chrbtice môže mať mnoho dôvodov. Zle držanie tela, športové zranenie, nevhodný vankúš či spanie na bruchu. Tieto rôzne príčiny však majú jedno spoločné: spôsobujú nám neustále  utrpenie a bolesť hlavy, krčnej chrbtice, niekedy aj tŕpnutie rúk či prstov. V tomto článku sa dozviete ako s bolesťami v krčnej chrbtici skoncovať!

1. Posaďte sa rovno

Zlé držanie tela môže zaťažiť chrbát a viesť k bolesti. Pri tom stačí tak málo, dbať na správne držanie tela, a to nielen pri sedení ale aj počas chôdze.

Ak máte sedavé zamestnanie pri práci s počítačom trávite hodiny, uistite sa, že monitor a klávesnicu máte umiestnenú správne. Obrazovka či monitor by mali vo výške očí a to platí aj pre prácu s notebookom. Tu odporúčame notebook položiť do výšky očí a k zariadeniu zapojiť externú klávesnicu a myš.

Aj to ako sedíme je dôležité. Odporúčame sedieť rovnomerne na oboch sedacích kostiach, panva, hrudná chrbtica a hlava by mali byť v jednej línii, aby sme váhu rozložili rovnomerne. Chodidlá by mali byť položené na zemi, členkové kĺby pokrčené do 90°, kolená by mali smerovať rovno dopredu v smere panvových kostí.

Spočiatku môže byť zmena sedacích návykov náročná až únavná ale stačí vytrvať. Uvidíte, že výsledok bude stáť za to!

Správne držanie tela pomáha aj pri budovaní sebavedomia.

 

2. Zacvičte si


Jedným z najväčších dôvodov bolesti v krčnej chrbtici je nedostatok pohybu a zlý životný štýl. Aj sedavé zamestnanie spôsobuje stuhnutie krku. Preto aj počas pracovnej doby na stoličke rozcvičte svoj krk jednoduchými cvikmi na uvoľnenie krčnej chrbtice.

Pomôže aj prechádzka. Obyčajná chôdza dokáže zmierniť bolesti chrbta. Odporúčame aspoň 30 – 45 minút chôdze, no opäť môžete začať zľahka napríklad ak do práce cestujete hromadnou dopravou, vystúpte o zastávku skôr a zvyšok cesty domov sa prejdite. Zmeny budete badať takmer okamžite.

Vhodné sú aj cvičenia ako jóga alebo pilates.

Sledujte nás pravidelne, v jednom z nasledujúcich článkov Vám priblížime niekoľko jednoduchých cvikov na uvoľnenie krčného svalstva. 


 

3. Kúpa správneho vankúša


Pri spaní na nevhodnom vankúši, telo reaguje bolesťou hlavy a krčnej chrbtice. Ako ake zistiť, ktorý vankúš je najlepší ak sa chcete zbaviť chronickej bolesti krku alebo jej chcete predchádzať?

Cieľom je zabezpečiť, aby krk a hlavu správne podopieral v akejkoľvek polohe.

Ak spávate na chrbte či na boku je vhodný skôr stredne tvrdý vankúš. Tvrdosť vankúša je závislá aj od tvrdosti matraca, preto je vždy potrebné vankúš vyskúšať v predajni na matraci podobnej tuhosti, ako máte doma. Poloha spania na chrbte je z anatomického hľadiska najvhodnejšia, krk a chrbtica sú v neutrálnej polohe a nedochádza k bolesti.


Spanie na bruchu zaťažuje chrbát, krk je vytočení nabok, preto pri spaní na bruchu sa odporúčajú nižšie vankúše alebo žiadne, aby sa na chrbát nevyvíjal ďalší tlak. Podrobnejšie informácie o tom, ako vybrať vhodný vankúš sa dočítate tu.

 

4. Doprajte si masáž


Stuhnutie krčných svalov vedie k množstvu problémov a vie znepríjemňovať život. Dlhodobo stuhnutý krk prechádza aj do bolesti celej hlavy, nevoľnosti, tlaku a tŕpnutiu. Masáž pomáha k uvoľneniu celého tela a mysle, po masáži sa uvoľní napätie v krčnej  chrbtici a človeku sa uľaví  od bolesti.

Relaxačnú masáž si môžete dopriať doma, či už o ňu požiadate partnera alebo siahnete po masážnych prístrojoch. Pri dlhodobej bolesti vám ale odporúčame navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vykoná funkčné vyšetrenie a následne stanoví individuálny postup pre odstránenie/redukciu bolestí. 

5. Doplňte  vitamíny


Konzumácia potravín bohatých na vápnik, vitamín D a horčík je najlepším spôsobom, ako vybudovať silné kosti chrbtice a predchádzať oslabujúc im zdravotným problémom a bolesti.

 

TIP na záver:

Nezabudnite sa uistiť, že spíte na vhodnom matraci. Poskytuje váš matrac stále dostatočnú ortopedickú oporu? Poďme sa na to pozrieť.

V polohe na boku by mala byť vaša chrbtica v rovine. Zamerajte sa na body v strede medzi lopatkami a pod v oblasti krížov (na obrázku zvýraznené červenou). Ak Vaša chrbtica nie je v rovine odpoúračme zvážiť výmenu matarca. 

 

PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?


Najrýchlejšie dodanie

Najrýchlejšie dodanie
48h + ZDARMA

Platba kartou

Platba Kartou

Certifikované produkty

Certifikované produkty

Matrace skladom

Matrace Skladom

Darček zdarma

Darček ZDARMA

Výroba na mieru do 10 dní

Výroba na mieru do 10 dní

bezpecnynakup.sk